Recept na kakaové donuty s proteínom

26-04-2023

Donuty sú obľúbenou pochúťkou, ktorá je mylne považovaná za americký „vynález“. Jedná sa o neuveriteľne dobrú šišku z kysnutého cesta, ktorá má uprostred svojho tvaru dieru. Avšak nie každý donut musí byť kysnutý, môžete si ho veľmi jednoducho pripraviť aj vy, bez zdĺhavého kysnutia.

Poďte sa trochu zoznámiť s donutmi a pozrite sa na náš recept, ako si ich upiecť doma.

Recept na kakaové donuty s proteínom

ODKIAĽ POCHÁDZA A AKO VZNIKLI DONUTY?

Hoci sa pravá americká kriminálka nezaobíde bez agenta v aute, ktorý pojedá desiatu v podobe donutu, tieto sladké šišky pravdepodobne vôbec nepochádzajú z Ameriky. Zrejme sa jedná o šišky z Holandska, ktoré boli do Ameriky privezené počas jej osídľovania. Názov donut možno pochádza zo slovného spojenia „doughknots“ alebo „zauzlované cesto“, prípadne tiež „doughnuts“ v preklade „cesto s orieškami“.

A ako donútené vznikli? Pôvodne boli bez diery a bez náplne. Problém však bol v tom, že sa na masti alebo rozpálenom oleji zle prepekali. Preto sa do nich pridávalo ovocie alebo marmelády, ktoré nevyžadovali také dôkladné prepečenie. Časom sa do nich pre rýchlejšie upečenie začala robiť diera. A vznikol taký donut, ako ho poznáme dnes.

Zaujímavé tiež je, že pôvodné donuty bývali plnené alebo zdobené mäsom, zeleninou alebo orechmi. Cukor bol totiž v týchto dobách drahý a domácnosti si často nemohli dovoliť ho „vypotrebovať“ práve na šišky. Sladké polevy na donutoch sa teda začali objavovať až neskôr.

ČO POTREBUJETE NA PRÍPRAVU CESTA?

Recept obsahuje kakaový proteínový prášok, ktorý je úplne prírodný. Vďaka tomu vám šišky doplnia do tela bielkoviny a zasýtia vás na dlhšiu dobu. Kakaový srvátkový proteín je vhodný do diéty, a navyše skvele chutí! Tieto donuty sa pripravujú ľahko, rýchlo a bez kysnutia.

INGREDIENCIE

  • 45 g (špaldovej) hladkej múky
  • 15 g kakaového proteínu Natural Protein
  • 1 lyžica kokosového cukru Perníkové korenie (od oka – kvôli vôni)
  • 1/2 lyžičky kypriaceho prášku
  • Štipka soli 60 ml kravského mlieka
  • 1 vajce
  • 2 lyžice jablčného pyré (raňajky)
  • 1 lyžica tekutého sladidla

AKO POSTUPOVAŤ PRI PRÍPRAVE?

Predhrejte si rúru na 180 °C. V jednej mise zmiešajte sypké suroviny, v druhej mokré.

Obe zmesi premiešajte spoločne a vytvorte hladké cesto. Formu na donuty si vymažte tukom a vysypte múkou. Do formičky nalejte cesto a pečte cca 12–15 minút. Prajeme dobrú chuť. ?‍?

Držíte diétu alebo hľadáte doplnok stravy pri chudnutí alebo pri tréningu? Stačí si vybrať proteín z jednej z našich kategórií podľa vášho cieľa.

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa